כך תעשו השקעות בשוק ההון בצורה בטוחה

מהו מבנה תיק השקעות שישמור עלינו מכל הפגעים שיכולים להסב לנו מצבי שוק שונים? מהם מצבי שוק, וכיצד השקעות נבונות יכולות לגרום לנו ליהנות רק מהיתרונות ולא מהחסרונות שלהם? השקעות באלו סוגי נכסים נדרשות לנו לשם התמודדות יציבה ואפילו טובה עם כל מצבי השוק?

בשנות השמונים של המאה ה- 20 פיתח הכלכלן הארי בראון שיטה ייחודית לבניית תיק השקעות המרכז באופן שווה ארבעה סוגי נכסים להתמודדות עם 4 מצבי השוק שעלולים לפקוד אותנו. השוק, על פי הנחות היסוד בתורת המאקרו כלכלה, נע בין ארבעת המצבים הבאים: צמיחה, מיתון, אינפלציה ודפלציה. מטרת המשקיע היא לא רק לא להינזק אלא גם לנצל כל מצב שוק להשגת תשואות ריאליות חיוביות.

מרכיב ראשון בתיק: מניות – למענה על מצב צמיחה 

בצמיחה – הכלכלה מתרחבת, בתי העסק הפרטיים נמצאים במצב טוב ומעלה, ומחירה של כמעט כל מנייה עולה אף למעלה מקצב הצמיחה במשק. הנכס שכדאי יהיה לכם להחזיק במצב כזה הוא מניות: קרנות מחקה, תעודות וקרנות סל.

השקעות במניות

מרכיב שני בתיק: מזומן נזיל – למענה על מצב מיתון

במיתון – התוצר הלאומי הגולמי מתכווץ, יש עלייה באבטלה, ובאופן כללי – יש פחות כסף בשוק מבדרך כלל. במצב שכזה, ערך הכסף המזומן שיש לנו עולה. אנשים רבים יהיו כמהים למכור דירות, מכוניות וסחורות רק בשביל הזכות להחזיק בכסף מזומן שכרגע, במיתון – פשוט שווה יותר. לכן, בעל תיק השקעות שיש בו גם כסף מזומן יוכל לרכוש סחורות במחירים ידידותיים. בשונה ממרכיבים אחרים בתיק ההשקעות, כסף מזומן עולה בעקומה הכי פחות תלולה, ולכן הוא מעין בלם של התנודתיות בתיק. דוגמה לערוץ אחזקת כסף מזומן בתיק: מק"מים של בנק ישראל.

Liquid Money

מרכיב שלישי בתיק: זהב – למענה על מצב אינפלציה

באינפלציה – היצע הכסף עולה על הביקוש לו. בשל כך שיש יותר כסף ממה שצריך – הכסף ככלי בעל ערך – פוחת, וזה גורם לעליית מחירים בשל חולשתו של מטבע כסך בודד באופן יחסי. האזרח הולך ומאבד את כוח הקנייה שלו במצב זה. הזהב במקרה זה – משמש ככלי מסחר אוניברסלי שכן רבים יבקשו לרכוש נכס במקום מטבע חלש, וכשהעלות גבוהה – קנייה באמצעות זהב נראית פתרון יעיל. כמובן שזה מוביל לעלייה במחירי הזהב. הדרך להשקיע בזהב היא לקנות מטבעות ולשמור אותן אצל המשקיע. ניתן גם להשקיע בקרנות ETF המתבססות אף הן על זהב.

Gold

מרכיב רביעי בתיק: אגרות חוב נומינליות – למענה על מצב דפלציה

בדפלציה – היצע הכסף בשוק קטן מהביקוש, כלומר האזרח זקוק לפחות כסף על מנת להתקיים. צפויה ירידת מחירים, אך גם שער ריבית שייטה כלפי מטה. בשל כך, אגרות חוב מונפקות בריבית נמוכה, וזה הופך מוצר כלכלי כמו אג"ח למשתלם ליותר ויותר אזרחים. ככל שכושר השרידות של האג"ח גבוה יותר, כך הוא מבוקש יותר, ולכן אג"חים לטווח ארוך ייחשבו ליקרים יותר מאלו לטווח הקצר. אג"ח של 25-30 שנים למשל נחשב לאג"ח יקר. קניית אג"ח לכשעצמה אינה בטוחה ולכן חשוב לקנות אותו מגוף ממשלתי ולא פרטי אשר חשוף לסיכון אשראי.

Bonds

2 הנכסים הבעייתיים ביותר בתיק ההשקעות שלכם יהיו אג"ח ומתכות (זהב). המחירים שלהם מתנועעים בתנודתיות רבה בשל מצבי שוק משתנים ביחס לכל נכס אחר בו תחזיקו, אך בניית תיק השקעות במינון הנכון היא נקיטה בצעד שישווה לכם יציבות כלכלית יחסית.

מומלץ להשאיר מקום לביצוע השקעות ספקולטיביות

הארי בראון ציין במשנתו את הצורך לבצע השקעות נוספות לאלו שתוארו לעיל, במסגרתן מתנהלים עם כסף שניתן להרשות לעצמנו להפסיד. אותן השקעות נוספות ירוכזו בתיק הספקולטיבי ואילו ההשקעות שנלמדו לעיל ייוותרו בתיק הסולידי. בדרך כלל, נשקיע 90% מהוננו העצמי בתיק הסולידי ורק 10% בספקולטיבי. עם התיק הספקולטיבי ניתן לקנות, למשל, קרקע חקלאית לפני הפשרה, נדל"ן ריט, כסף, נחושת, פלטינה ועוד.

בפרוטרייד – תוכל לייצר תיק השקעות רווחי בקלות

פרוטרייד עובדת עם מיטב ערוצי השקעות – החל מנגזרות פיננסיות על מטבעות מקומיים ומט"ח ועד נגזרות פיננסיות על סחורות, מסחר פעיל בבורסות וול סטריט ואחד העם. החברה תוכל להעמיד לרשותך את מיטב הכלים בהם תוכל לתרגם את כספך לנכסי השעה מניבים בהם ניתן יהיה להשתמש בדרכים מגוונות, ובפרט כמו זו שנלמדה לעיל.