מה זה נאסד"ק? איך אפשר לקרוא את זה, ובכלל – לאיזה תחום שייך מונח זה?

אם אתם קוראים את מדורי הכלכלה השונים, מתעניינים בתחום, סביר גם ששמעתם לא מעט על המונח 'נאסד"ק'. אולם, אם אינכם מתעניינים בתחום, ייתכן ששמעתם עליו בהקשרים שונים, אבל רוב הסיכויים שאינם מבינים את המשמעות שלו ובאילו הקשרים הוא מוזכר.

Nasdaq

מה זה בדיוק בורסת נאסד"ק

נאסד"ק החלה כלוח מודעות אלקטרוני והמשיכה לפעול כזירת מסחר אלקטרונית. כיום, כשמדברים על נאסד"ק מתכוונים לבורסה האלקטרונית, שבה נסחרות בסביבות 5,000 מניות שונות, כשהבולטות שבהן קשורות לתחום ההייטק.

נאסד"ק היא למעשה בורסה לניירות ערך, הפועלת בתחומי ארצות הברית (אולם כוללת גם סניפים רבים בכל העולם, לרבות באירופה, ביפן, בקנדה וגם בהונג קונג). שלא כמו הזירות הסטנדרטיות בבורסות ברחבי העולם, זוהי בורסה מקוונת, כלומר – בורסה אלקטרונית, כשהזירה העיקרית בה מתרחש המסחר בנאסד"ק היא המחשב. בנאסד"ק נעזרים הסוחרים בכלים טכניים שונים, העוזרים להם לבחון את הבורסה ואת הפועלים בה ולבצע פעולות שונות במסגרת התנהלותם בזירה זו.

 

נאסד"ק לעומת הבורסה לניירות ערך, אז והיום

הנאסד"ק נוסדה בשנת 1971, כאמור מבלי שהתנהלו בה עסקאות שונות, בין אם של מכירה ובין אם של קנייה. עם הזמן הפך לוח זה לזירה תוססת ומבוקשת מאד ולשוק של מניות מקוון, הבולט והמוביל בעולם. כניסתה גם הובילה לשינויים רבים בתחום, ובעיקר לשקיפות מלאה, שלא היתה אופיינית עד אז, נכון לאותה התקופה.

בהשוואה לאלטרנטיבות, בורסת נאסד"ק נחשבת לחדשנית ומתקדמת מאד. דרישות הקבלה אליה נמוכות יחסית, בהשוואה לבורסת ניירות הערך בניו יורק, והיא ידועה ומוכרת ברחבי העולם כולו. היא מהווה זירה מרכזית למניות הקשורות לחברות הייטק מובילות בכל העולם ובה הונפקו כמה ממניותיהן של החברות הידועות ביותר כיום, כמו חברת אינטל שבאמצעות נאסד"ק גייסה בתחילת דרכה קצת מעל ל – 6 מיליון דולר ועם השנים צברה תאוצה.

גם חברת אפל המפורסמת הונפקה בנאסד"ק וכך גם מיקרוסופט וגם חברת סיסקו. בהמשך, באמצע שנות ה – 90 ובתחילת שנות ה – 2000 הונפקו המוני חברות הייטק וחברות אינטרנט שונות בנאסד"ק ובסכומים גבוהים במיוחד. כל זה הוביל להיווסדותן של חברות רבות בתחומים אלה, שצברו מוניטין בתוך פרק זמן קצר ומחיר מניותיהן עלה משמעותית.

השיא הגיע בחודש מרץ, שנת 2000, אז מדד הנאסד"ק עמד על 5132.52 נקודות, כשמיד לאחריו החל מיתון ונראה היה שבועת האינטרנט והייטק התפוצצה.

נכון להיום בורסת הנאסד"ק נחשבת למובילה בעולם, עם מחזור של מיליארדי מניות ופי שתיים כמעט מהמחזור היומי של הבורסה לניירות ערך בניו יורק. בורסת הנאסד"ק מהווה "בית" לחברות טכנולוגיות מכל העולם, וכמובן גם ללא מעט חברות ישראליות, שזכו להצלחתן לאחר הנפקתן בבורסת הנאסד"ק הן לאחרונה והן עוד בשנות ה – 80, אז הייתה בורסה זו ממש בתחילת דרכה, כמו למשל החברות: צ'ק פוינט, טבע וסאיטקס.

forex trading

פרוטרייד – זירת מסחר גדולה ומובילה

אנו בפרוטרייד, מציעים לכם מערכות מסחר מתקדמות, מקצוענים בתחום וזירה עם מגוון רחב של כלים, שיוכלו לעמוד לרשותכם. מחפשים כתובת מובילה בתחום מערכות המסחר, תמיכה טכנית במידת הצורך וסיוע מקצועי שיוכל לעזור לכם להתנהל נכון? פרוטרייד היא, ללא ספק, הכתובת המתאימה לכם. אנו מתמחים בשוק המניות, במט"ח ובחוזים עתידיים ומציעים ללקוחותינו כלים חדשניים, העונים לצרכים שונים ומספקים פתרון נקודתי ונכון עבורם.

נשמח לספק לכם פרטים נוספים על מערכות המסחר שלנו, על נאסד"ק ועל הכלים הנלווים לכל מערכת. צרו עמנו קשר כעת בטלפון 03-9191191 ונעמיד לרשותכם את מירב הניסיון שצברנו לאורך הפעילות שלנו בשוקי ההון.