10 טיפים למסחר בשוק ההון

מהי הדרך הנכונה לקיום מסחר בשוק ההון? כיצד יש לגשת לפעולה זו באופן מקצועי, מבלי לקחת חלק בהליכי ניסוי ותהייה שעשויים להיכשל? מה מבדיל אנשי מסחר בשוק ההון הפועלים באופן מקצועי מהחובבנים בענף?

ישנם משקיעים פעילים שעד עצם היום הזה ניתן לשמוע אותם אומרים משפטים כמו "צריך להשקיע בחברה בורסאית פלונית כי אבא שלי אמר שהיא חברה טובה" או "צריך לקנות את מניותיה של אלמונית כי הבנתי שהם חזקים". הבעיה עם דרכי התנהלות אלו – שהן רק מלמדות במה להשקיע ולא איך להשקיע. בניגוד למה שמספרים לכם, המושג "שם" (Name) של חברה ממש לא רלוונטי כשמדובר על מסחר בשוק ההון. מסחר בשוק ההון הוא פעולה קרה, מחושבת, שרק ידע שמורה איך לעשות זאת נכון יוכל לחלץ אתכם מבעיית החובבנות.

קבלו 10 טיפים שיסללו לכם את הדרך למסחר מוצלח בשוק ההון.

10 tips

פזרו את תיק ההשקעות שלכם

קניית X מניות שונות אין משמעותה בהכרח – פיזור תיק ההשקעות. מסחר בשוק ההון באמצעות תיק השקעות מפוזר הוא כזה אשר בו תתבססו גם על שקל החדש, גם על מטבע חוץ, גם על אגרות חוב, גם על טובין וסחורות, וגם על אופציות, ובנוסף לכל אלה – גם על מניות מהארץ וגם מחו"ל. מסחר בשוק ההון המתנהל בצורה כזו נחשב ל- "בטוח" או לפחות – יציב יותר ממסחר לא מבוזר.

פזרו נכונה את האפיק המנייתי

ההמלצות שלנו הן לא לפזר את התיק לאופציות אם חלק ניכר ממנו מושקע במניות, למשל, ולהתמקד בעיקר במניות של חברות גדולות. מרכיב קטן יחסית מהתיק מומלץ לנתב גם למניות קטנות, ובכך – להעלות את רמת הסיכון רק במעט, כאשר רוב תיק ההשקעות מתבסס על יציבות יחסית.

בדקו מי היא החברה בה בחרתם להשקיע

משקיעים לא מעטים נחפזים לרכוש מניות של חברות שהם לא מכירים, לא יודעים מה נעשה בתוכן, לא קראו עיתונים או ידיעות לגבי תהליכים חברתיים ועסקיים המתרחשים שם – ועל כן לא יודעים האם החברה במגמת צמיחה או דעיכה. מבלי לבצע את הבדיקות המתאימות במסגרת מסחר בשוק ההון, גם אתם עלולים להשקיע בחברה שמניותיה ירדו, וההשקעה שלכם – יחד איתן.

גלו דבקות במטרה: המצליחנים בהליכי מסחר בשוק ההון ניחנים במשמעת עצמית

לא פשוט לראות שמנייה שהיית בטוח שתעבוד עבורך טוב – צונחת ב- 15%. לא פשוט להשלים עם זה שלמרות שהמנייה עלתה השקעת רק שלושת אלפים שקל: יכולת להרוויח עוד. לא יהיה זה פשוט כלל לראות את תיק ההשקעות שלך צונח בשל מי מטעויות אלו, וכאן נבחנת המשמעת העצמית שלך, ויכולתך לנטרל רגשות וללמוד מטעויות. יש להגיד – שגם ההיפך צריך להיות מיושם: הצלחה אינה אומרת בהכרח שהצלחתם כשיטה, אלא באופן מקרי. לדוגמה: הצלחה של לקוח במניה שעלתה תגרום לו, הרבה פעמים לחזור על הרכישה, וזה עלול להסתיים בירידה הפעם.

חיזוי עתיד

חיזויים אלה, או בפשטות – ניבוי וצפי לעתיד עשויים להפוך את הקערה על פיה לטוב ולרע. אם מנייה שיצא לה שם רע מתחילה להיות מדוברת בצורה חיובית על ידי החברה – די בתהליך זה כדי להוביל לעלייתה, ולהיפך: כאשר כולם חשדנים במנייה מסוימת גם אם לא דבק בה רבב כלכלי, החשד עלול להוביל לחשש כללי ממסחר בה, מה שיוביל לנפילתה: כולם חושבים מחשבה עדרית, והיעדר המחשבה העצמאית חורץ את דינן של מניות בשוק ההון.

קחו ברצינות את ההפסדים שלכם

זה שתתעלמו את תטאטאו מתחת לשטיח את ההפסדים שלכם בסוגיה כמו מסחר במניות – לא אומר שהם לא קיימים. משקיעים רבים בענפים שונים של מסחר בשוק ההון בוחרים להתעלם מההפסד שלהם ממש כשם שאם נפצעים – צריך להמשיך כרגיל בתקווה שזה ייהפך לצלקת. לא כך עובד המסחר, ואם לא תלמדו מההפסדים – לצערכם אתם עלולים "לזכות" בתוצאה ההפוכה לשמה נכנסתם לשוק ההון.

לעתים, תחזיות שליליות עלולות להיות רק מגמות מינוריות

לכן אין הכרח לעשות דרמה מכל הפסד בשוק. הפסד ברמה של יום אחד עלול להיות ההבדל בין להיות או לחדול אם מדובר במשקיע יומי, אך משקיע בורסאי שלא עובד בהתאם ליום אלא לטווח הארוך צריך לקחת בחשבון שבשוק ייתכנו גם ימים של חוסר צמיחה, שעשויים להתברר כהיפוך למגמה הכללית, ולא למגמה קבועה.

הכירו את נקודת התמיכה של המנייה שלכם

זוהי נקודה אותה כל מי שמבצע מסחר בשוק ההון מכיר ברמה הבסיסית. כאשר המנייה מגיעה אליה – מדובר בקנייה עם סיכון מועט מאד גם אם ההגעה לנקודה זו היא כתוצאה מהידרדרות ולא מצמיחה. לקוחות שמזהים הידרדרות ממהרים לרכוש מהמנייה כל עוד היא בנקודת התמיכה, ולא מתחתיה.

הכירו את נקודת ההתנגדות של המנייה שלכם

בנקודה זו, ריכוז גדול של מוכרים יבקשו למכור מניות בהם הם מחזיקים, גם אם המנייה הגיעה אליה במגמת צמיחה (מלמטה למעלה). המשקיעים ינהגו להזרים הוראות מכירה אם הם יראו שהמנייה מתעכבת על נקודת ההתנגדות שלה. שינוי נקודת ההתנגדות יקרה כאשר המוכרים לא יצליחו למכור, או כאשר הקונים ישכילו לקנות תמורת ערך מופחת משהתבקש במקור על ידי המוכרים.

איסוף מניות שקט – מומלץ לנקוט בגישה קנייה זו

מדובר בקניית מנייה שקטה אשר זיהיתם בה פוטנציאל. מחירה כעת נמוך והחשש הוא שאם משקיעים אחרים המבצעים מסחר בשוק ההון ישמעו על כך, הם יעוטו על המציאה ויגרמו לעליית מחיר המנייה. אספנים מומחים הם כאלו שמצליחים לשמור על השקט לאורך זמן, ולדאוג לקנות בשערים שלא יעלו את מחיר המנייה.

פרוטרייד – מסחר בשוק ההון בשיטה מקוונת

עם פרוטרייד גם אתם יכולים לבצע מסחר בשוק ההון בצורה מאובטחת ונגישה, תוך שימוש במיטב תוכנות המסחר כמו MetaTrader 4 ו- VTR360. החברה עובדת עם נגזרות פיננסיות על סחורות, מט"ח, מדדי מניות ומסחר בוול סטריט, מה שמאפשר לכם לפזר בקלות את תיק ההשקעות שלכם, ולהפכו לכזה הנשען על כמה מכשירים פיננסיים, מה שהופך כל מסחר בשוק ההון לעמיד ויציב יותר עבור הלקוח.

למידע ופרטים בנושא מסחר בשוק ההון צרו קשר איתנו עוד היום.