יתרונות המסחר היומי בנאסד"ק

כדי לעסוק בנושא יתרונות המסחר היומי בנאסד"ק עלינו להכיר שני מושגים: האחד – מסחר יומי והשני – בורסת הנאסד"ק.

אם כן מהו מסחר יומי? כשמו כן הוא, מסחר בשוקי ההון שמתחיל ומסתיים באותו יום. כלומר סוחר יומי מסיים את יום עבודתו כשבתיקו אין שום פוזיציה פתוחה, והוא סגר במהלך אותו יום את כל העיסקאות שפתח באותו יום כשתיק ההשקעות שלו מאופס.

כמובן שמסחר יומי דורש מיומנויות ייחודיות ויכולת פעולה ותגובה מהירה שכן עיסקאות על בסיס יומי יכולות להימשך גם דקות ספורות, אבל טכניקות אלה שייכת לדיון אחר.

ועכשיו לשאלה מהן יתרונות המסחר היומי בנאסד"ק. ברור שלא כל אחד מתאים לצורת מסחר שכזאת, אבל ישנן מספר נקודות מפתח שמצביעות על כך שבורסת הנאסד"ק היא יעד מועדף לסוחרי היום באשר הם.

ראשית – מדד הנאסד"ק שמניותיו נסחרות בבורסת הנאסד"ק בניו יורק, נחשב לאחד מבין שלושת המדדים הגדולים והחשובים בארצות הברית, לצד מדד הדאו ג'ונס ומדד ה- SP500.

אלה שלושת המדדים החשובים ביותר בעולם הפיננסי ולכן השקעה בנאסד"ק משמעותה, השתייכות לליבת המסחר העולמית, על כל השלכותיה.

שנית – היקפי המסחר. המשקיעים הישראליים הרגילים לבורסה בתל אביב עובדים בסביבת השקעה לא משוכללת, בבורסה קטנה, צרה ובסיסית. הדבר גורם בראש ובראשונה לעיוות בשערי ניירות ערך רבים, שכן גופים רבים, בנקים או ברוקרים, יכולים להשפיע על שערי הנכסים הפיננסיים בקלות יחסית. והדוגמא הטובה ביותר הן אופציות המעו"ף שנשלטות בידי "הכרישים" הפועלים בבורסה.

בנאסד"ק זה קשה מאד ולמעשה בלתי אפשרי לשלוט בשערי המניות, ההיקף העצום של מיליארדי דולרים ומאות מיליוני מניות שמחליפים ידיים בשעות המסחר, לא מאפשרים לשום גוף, גדול ככול שיהיה להשפיע מלאכותית על תנודות השערים.

שלישית – יתרון חשוב נוסף של מדד הנאסד"ק, הוא, שהנאסד"ק כולל בתוכו את מניות הטכנולוגיה, כלומר אלה החברות ה"חמות ביותר" בשוק, שנמצאות במרכז העניינים, לרוב מניותיהן מוכרות, כך שהסיכוי ליפול בהשקעה בחברה זניחה ובלתי מוכרת, קטן מאד.

גם העניין שחברות הטכנולוגיה מספקות והחדשנות שלהן, מבטיחות זרימה מסיבית של כספים למניות מדד הנאסד"ק, מה שמבטיח סביבת מסחר תוססת ומתמשכת ובעיקר נזילות גבוהה – אלמנט חשוב מאד לסוחר היומי.

רביעית – עקב גודלו של הנאסד"ק, המדד עצמו נהנה מחשיפה רחבה בקרב תעשיית תעודות הסל וכמובן שחברות רבות מאד הנסחרות בנאסד"ק הן "חביבות" קרנות נאמנות רבות בעולם, מה שמוסיף כמובן לסחירות הגבוהה של מניות מדד הנאסד"ק וליכולת מימוש ההשקעות במהירות רבה.

חמישית – העמלות בנאסד"ק זולות יותר מאשר בבורסה בתל אביב, וכשמדובר במסחר יומי שבו מתבצעות פעולות קניה ומכירה בהיקף גדול יחסית, יש משמעות כבדה למחיר הזול של העמלות.

שישית – הבדלי הזמן. מאחר וארצות הברית עובדת שש שעות אחרי ישראל, הרי שעיקר שעות העבודה במסחר היומי בנאסד"ק יהיו בין השעות ארבע אחר הצהריים עד אחת עשרה בלילה. שעות נוחות ושקטות, שמאפשרות לסוחר יומי להשקיע את זמנו גם לאחר יום העבודה הרגיל שלו בישראל, לשבת מול מסך המחשב ולעקוב און ליין אחר התנהלות המסחר בנאסד"ק, כשהוא יכול לחשוב, לקבל החלטות מושכלות ולבצע פעולות קניה ומכירה ללא הפרעה מצד הבוס או הילדים בבית.

שביעית – יתרון נוסף לסוחר היום הישראלי בנאסד"ק, הוא היכולת לפתוח חשבון מסחר מקוון כאן בארץ שמעניק גישה חופשית לכל מניות הנאסד"ק און ליין. הדבר מבטיח פשטות של שלבי המסחר לצד הוזלת העמלות עם פטור מהצורך לבצע המרת מטבע לצורך המסחר בניו יורק.