איך לסחור בעצמך מכל מקום ובכל שעה?

הגמישות והיכולת להגיב במהירות על התפתחויות בשוקי ההון ובכלכלה בכלל, עושה בהרבה מקרים את ההבדל בין רווח להפסד. לכן כיום, יותר מתמיד, מחפשים המשקיעים  דרכים מהירות יותר למסחר עצמאי שיתנהל ללא מגבלות זמן, ושניתן יהיה לבצעו בכל מקום ובכל שעה.

עד לאחרונה רוב המשקיעים בשוק ההון היו פונים לפקידי ההשקעות בבנקים, ומבקשים מיועצי ההשקעות, לאחר שהמתינו בתור כמובן, שיעניקו להם ייעוץ לגבי השקעתם. הדבר היה כרוך כמובן במגבלות רבות כמו פעילות שמתאימה לשעות העבודה של פקידי הבנק וביזבוז זמן משמעותי בעצם הצורך לסור לסניף הבנק, שלא לדבר על העמלות הגבוהות שהבנק גובה על פעולות ההשקעה.

כך הלך המסחר העצמאי והפך לדומיננטי יותר ויותר בקרב משקיעים בכל רחבי העולם, במיוחד בשנים האחרונות. מגמה זו לוותה בדרישה ההולכת ומתגברת מהשטח, כשמשקיעים פשוט חיפשו דרכים מהירות ונוחות להשקיע, והן ורוח גבית עצומה שהגיעה אל המשקיעים מכיוונה של הטכנולוגיה המתקדמת, או במילים פשוטות: המחשב האישי ורשת האינטרנט.

ההתקדמות העצומה בתחום המחשוב שהכניסה למעשה לכל בית את המחשב האישי ואת החיבור לאינטרנט, הפכה באחת כל משקיע לברוקר של ממש. כך בעצמו, ללא מתווכים בדמותם של פקידי הבנק, יכול בשנים האחרונות כל משקיע לסחור באופן עצמאי לקנות או למכור כל נכס פיננסי שירצה, בזמן הנוח לו ומהיכן שהוא נמצא, בתנאי שהסמארטפון או הלפטופ שלו נמצאים עימו, והכל בתשלום עמלות נמוכות מאד, בגובה שברירי אחוזים וללא דמי ניהול חשבון. כמובן שלפני השקעות משמעותיות רצוי להתייעץ עם יועץ פיננסי.

תהליכי המחשוב הללו פגעו בדומיננטיות של הבנקים, ומנגד התפתחו מאד פלטפורמות המסחר של בתי ההשקעות ושל חברות המסחר המקוון, שמצאו את הפתרונות והעניקו את הכלים הטכניים למשקיע העצמאי לבצע את פעולות המסחר, בצורה פשוטה, קלה ומהירה וכאמור זולה מאד.

כלומר, כל מי שתהה בעצם כיצד לדלג על הבנק לחסוך זמן וכסף ולהשקיע בעצמו מכל מקום ומתי שנוח לו, לאלה יש פתרון מעשי ומשתלם שמספקות כיום החברות העוסקות במסחר האינטרנטי. בחברות אלה ניתן לפתוח חשבון מסחר אינטרנטי, ובעזרת תוכנת מחשב שמאפשרת את המסחר העצמאי, להתחיל ולסחור מהמחשב האישי או מהסמארטפון שלו, במהירות ובקלות.  תוכנת המסחר מאפשרת למשקיע לסחור בכל נכס פיננסי שירצה, אפילו בחוזים עתידיים, אופציות, מטבעות, מניות או איגרות חוב.

התוכנות הללו חשפו בשנים האחרונות  את המשקיעים לקשת רחבה מאד של אפשרויות השקעה בבורסות רבות בעולם ולסוגי השקעות מגוונים מאד, כולל סחורות, מדדים ואפילו השקעות בשורט, צורת השקעה מגבלת מאד בבורסות רבות, כולל הבורסה בתל אביב.

תוכנות אלה גם מאפשרות לסחור בנוחות מירבית ללא תלות בשעות מסויימות, היות וניתן כמובן להתחבר אונליין בחלקיקי שניה למסחר בבורסות במזרח הרחוק או בצפון אמריקה ולסחור בכל שעה משעות היממה.

מכירה בשורט

המסחר העצמאי בשוק ההון העולמי העניק יתרון נוסף למשקיעים שיכולים עתה גם לנצל ירידות בשווקים ולנצל כלי פיננסי חשוב והוא המכירה בחוסר (שורט) של ניירות ערך רבים בהם  מדדים מטבעות או סחורות, פעולה שאיננה ניתנת לביצוע באמצעות הבורסה בתל אביב. בכך הסוחר העצמאי מסוגל לשפר את ביצועי תיק ההשקעות שלו באמצעות תוכנת המסחר המקוונת שפותחת לו מגוון אפשרויות חדשות שלא היו ניתנות לו קודם לכן.