איך להיות ברוקר מצליח מהבית?

חופש, עבודה מהבית בלי פקקי תנועה ובשעות הנוחות לך, רווחים נאים בלי צורך בהשקעה ראשונית גבוהה, ללא עיסוק בלוגיסטיקות כמו מחסן מוצרים, קווי שיווק, החזקת עובדים, טלפונים מעצבנים ללקוחות וגביית כספים – זהו  החלום הרטוב של רבים מאיתנו.

אחד המקצועות שמאפשרים את התנאים האלה הוא להיות ברוקר בשוק ההון, והכוונה כמובן לא ליועץ ההשקעות בבנק אלא לאדם הפרטי, לכל אחד ואחד מאיתנו שיכול לבנות לעצמו קריירה חדשה בשוק ההון ולהתפרנס ממנה בכבוד.

 

אז מה זה אומר להיות ברוקר מצליח מהבית?

הצלחה בשוק ההון נמדדת ביכולת הברוקר להשיג תשואה טובה יותר מתשואת השוק, כלומר מהמדדים אליהם הוא משווה את עצמו נניח מדד המעו"ף או מדד הדאו ג'ונס, או בהשגת תשואה טובה יותר מהתשואה שהשיגו בתי ההשקעות בניהול התיקים או קרנות הנאמנות. אחרת חבל על המאמץ ואת הכסף ניתן להפקיד בידי אחת החברות המנהלות כספים ולקבל את תשואת השוק.

 

אז כדי להשיג את התשואה העודפת צריכים לנקוט בכמה צעדים:

ראשית – ללמוד את הנושא. אי אפשר להפוך לברוקר מצליח מבלי להכיר את השווקים, לדעת את שיטות המסחר, לדעת את רזי הניתוח הטכני. חובה להתמקצע בתחום הכלכלי ולדעת לקרוא מאזנים ודו"חות של חברות, ולהשקיע הרבה במעקב אחר המתרחש בתחום הפיננסי בארץ ובעולם.

שנית – להחליט על אסטרטגיה מסויימת ולהתכוונן אליה. דוגמה: האם אני אהיה סוחר יום או משקיע לטווח ארוך? האם אשקיע בבורסה בישראל או גם בבורסות זרות? האם אשתמש בכספי הפיצויים שלי בשוק ההון ובכמה?

החלטות כאלה חייבות לקחת בחשבון נתונים רבים, כמו אופי הברוקר, נטיותיו, יכולתו לעמוד בלחצים, בטחון כלכלי או תעסוקתי, בגרות נפשית, היכולת לספוג הפסדים, יכולת למידה של נושאים חדשים ועוד.

שלישית – הכנת תוכנית פעולה ארוכת טווח הכוללת מערך של השתתפות בהשתלמויות  ובקורסים מקצועיים והכנת תוכנית עבודה פיננסית הכוללת קביעת יעדים לתשואות הנדרשות על התיק ועוד.

רביעית – התנסות מעשית. זהו שלב חשוב שיקבע את תחושות הברוקר לגבי יכולתו המנטלית לעמוד בלחצים ולפעול משיקול דעת מקצועי. כיום ניתן לפתוח חשבונות מסחר מדומים ולהתנסות במשך תקופה מסויימת במסחר בכסף וירטואלי, ללא נזק ממשי לחשבון הבנק.

צורה זו של אימון תאפשר לכל ברוקר להבין עוד לפני שהוא נזרק למים הקרים, האם הוא בכיוון הנכון ומה עליו לשפר ולתקן לפני שהוא מתחיל לסחור בכסף אמיתי.

חמישית – ברוקר מצליח יודע לנטרל רגשות, כלומר לא להתחשב בתחושת בטן אם הנתונים הכלכליים מראים שצריך לנקוט בצעד שונה. זאת מנטליות נפשית וברוקר מצליח חייב לאמן את עצמו להיות חזק מנטלית. אפשר לקרוא לזה גם משמעת עצמית כי כדי להיות ברוקר מצליח חייבים לעמוד במשימות על פי תוכנית העבודה ותמיד לזכור שהעובדה שאתה עובד מהבית ללא בוס על הראש, לא אומר שאתה בנופש מתמשך בלי אחריות. יש לך אחריות כבדה על כספי המשפחה ועל מחוייבותך להתפרנס ולפרנס.

שישית – חלק גדול מההצלחה של ברוקר נעוצה בבחירה של חברת מסחר איכותית. היום ברוקרים שעובדים מהבית משתמשים בפלטפורמות המסחר המקוון, שמפיצות חברות מסחר אינטרנטיות, שמאפשרות התחברות מהירה וקלה לשוקי ההון בעולם, ולמסחר און ליין בשידור חי ממש.

אין צורך כבר להמתין בתור בבנק לפקיד ההשקעות, ואם תרצה תוכל לסחור גם בשעה 22:00 בערב מול בורסת ניו יורק, בכמעט אפס עמלות ובקלות, ואם תרצה תקנה או תמכור מטבע זר בארבע לפנות בוקר, ככה זה עובד היום.

אבל אלה כאמור משאלות שתלויות באיכות תוכנת המסחר שתקבל, במהירות התגובה של התוכנה, וגם ברמת ההדרכה שחברת המסחר המקוון תעניק לך. כך גם ההצלחה תימדד ביכולתם המקצועית של המדריכים שילוו אותך ויעניקו את הייעוץ המקצועי לפני ביצוע פעולות. אם תיישם את כל אלה, אתה בדרך להיות ברוקר מצליח מהבית.